Home » Staff » Staff List
Staffing List 2016 – 17  
Surname Forename Title Curriculum Area Responsibility
Adamiec Lisa Miss Creative & Performaing Arts  
Adams Michelle Miss SEN CSA
Allman Jane Miss Modern Foreign Languages Head of Department
Bailey David Mr Science  
Bailey Pauline Mrs Modern Foreign Languages  
Bailey Yasmin Miss   Receptionist
Barker David Mr SEN Learning Support Practioner
Barker Lynnette Mrs   Finance Manager
Bate Michael Mr Humanities Head of History
Bennett Julie Ms SEN Special Needs Welfare Assistant
Betton Susan Miss   Librarian
Bowling Abigail Miss Computer Science  
Brailsford Ian Mr Sport & Health Assistant Principal – Community
Brown Jill Miss Sport & Health Head of Department
Budrys Chris Mr Sport & Health Head of Year 7 / Head of Department
Byng Stevie Miss   Receptionist
Campbell Paul Mr Science Assistant Director Science
Cliffe Jayne Mrs   Office Manager
Collins Rebecca Miss Mathematics Asst. Director of Maths
Cross Susan Mrs   Assistant Site Supervisor
Dennison Amanda Mrs Science Director Science: Assistant Principal
Dillon Chris Mr Mathematics Director Mathematics
Donlan Neil Mr Mathematics Director of Assessment & Data: Assistant Principal
Dudley Sandra Mrs SEN Special Needs Welfare Assistant
Ellis-Austin Tracy Mrs   Pastoral Support
Evans Julie Miss   Operations Manager
Evans Nicky Mrs Creative & Performing Arts  
Felton Andrea Ms   Head of Finance
Fithern Sarah Miss   Pastoral Support
Furnival Diane Mrs   Cover Supervisor
Garratt Kieran Mr Mathematics/Sport & Health Head of Year 8
Gillies Sandra Mrs SEN Special Needs Welfare Assistant
Griffiths Lindsey Miss Science Senior Assistant Director Science
Hall Alice Ms English  
Hallam Amanda Mrs Humanities Head of RE / Head of Year 9
Halliday Charlotte Miss English Assistant Director English
Hartley Holly Mrs   Principal
Hawkins Doug Mr   Janitor
Heyes Becky Miss Geography  
Hicks Kirstie Miss Design Curriculum Head of CPA (including Art)
Hodges Heather Mrs SEN Designated Safeguarding Officer / Snr Asst Principal – Pastoral Care & Inclusion
Holdcroft Gemma Mrs   Student Progress Champion
Holmes Claire Mrs   SLT Administrator
Hughes Catherine Miss   Regional Head of Finance
Hughes Paul Mr SEN SENCo
Hussain Shamaila Mrs History  
Hutson Laura Mrs Food Technology  
Huxley Joanne Miss   Attendance and Welfare Manager
Jarvis Karen Mrs Mathematics  
Jones Mark Mr Janitor  
Judd Emma Miss Science  
Kirkham Alexandra Miss RE  
Lovatt Marina Mrs EAL CSA  
Macintyre Susan Mrs Sport & Health  
Maher Gillian Mrs   Senior Science Technician
McDonagh Shannon Miss Science  
McGovern John Mr Mathematics  
McGregor Sarah Mrs Exams Officer (cover)  
Mills Mark Mr Technology  
Moran Greg Mr EAL  
Osborne Stephanie Miss Geography Head of Geography
Pattison Graeme Mr English  
Paulova Aisha Miss EAL Teacher Support Assistant
Pointon Katie Miss English Director English
Proctor Jo Mrs English
Rashid Haroon Mr EAL  
Redman John Mr SEN Learning Support Practioner
Reid Catherine Mrs   Senior Asst Principal –Curriculum, T/T & Reporting
Rogers Julia Mrs Design Curriculum Director Design Curriculum
Sanders Darren Mr   Asst Principal – Director of Pastoral Care
Scarlett Paula Mrs   Administrator
Schofield Jayne Ms   Senior Asst Principal – T & L and Intervention
Sharman Annie Miss Modern Foreign Languages  
Stanway Alison Mrs EAL Administrator
Taylor Lucy Ms English  
Thompson Dale Ms EAL/SEN  
Thorley Rachel Miss Mathematics Senior Asst Director Mathematics / Head of Year 10
Tinsley Janet Mrs Cover Supervisor  
Turvey Christine Mrs Computer Science Head of Year 11
Wall Julie Mrs   Personal Assistant to Principal
Ward-Banner Alison Mrs English Snr. Asst. Director English
Warrener Tracy Mrs Technology Head of Department
Whitfield Kelly Mrs   Deputy Designated Safeguarding Officer